Skidskyttarna rullade igång i Östersund

okt 13, 2023

Helgen den 6-7 oktober reste vi till Östersund för att producera två träningstävlingar i rullskidskytte för Svenska Skidskytteförbundet.

Stora delar av den yppersta dameliten fanns på plats med namn som systrarna Öberg, Stina Nilsson och Johanna Skottheim, och på herrsidan kom bl.a Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma och Jesper Nelin till start.

Minusgrader och halka gjorde att starten fick skjutas på några timmar innan tävlingarna kunde starta. Först på programmet stod sprint där Elvira Öberg och Oskar Brandt (bilden) var starkast i dam- respektive herrklassen och Elvira visade även i söndagens jaktstart att formen är riktigt god redan nu. Segermarginalen till tvåan Johanna Skottheim var där över två minuter. På herrsidan överraskade Malte Stefansson genom att vinna jaktstarten 50 sekunder före Jesper Nelin.

Tävlingarna livestreamades på Expressen och söndagens jaktstart kan ses i efterhand på: https://livesport.expressen.se/video/s-superhelgen-sondag-frivisning-ijb77j